Asikurtlar©

Bağımsız Kürdistan’ı ilan ediyor

Bağımsız Kürdistan’ı ilan ediyor
26 Haziran 2016 - 23:55 'de eklendi ve 4457 kez görüntülendi.

 

 

Bağımsızlık için şartların oluştuğunu sık sık gündeme getiren Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, referandum ve bağımsızlık için toplantı çağrısı yaptı.

 

Türkiye’ye AKP iktidarının gelmesini fırsat olarak değerlendiren Mesut Barzani, referandum ve bağımsızlık için toplantı çağrısı yaptı. Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, “Kürdistan halkı, hassas ve kendi kaderini tayin süreciyle karşı karşıyadır.

 

Milletimizin önüne gelen bu imkan ertelenip, kaybedilemez” dedi. Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen, Barzani’nin tüm siyasi taraflara en kısa zamanda referandum ve bağımsızlık için ulusal birliği sağlamaları çağrısında bulunarak, “İlk adım da Bağdat’la kardeşçe ve dürüstçe görüşmeler yapılmasıdır” dediğini aktardı. Barzani mesajında, “Bu amaçla, tüm taraflara özel gündemle toplanma çağrısında bulunuyorum.

 

Atılacak adımlar konusunda karar verilmesi için Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı, tüm taraflarla irtibata geçecektir” ifadelerini kullandı. IŞİD’in bölgeyi boşalttıktan Barzani’ye teslim etme taktiğini kendine başarı olarak yontan Kürt lider şunları söyledi: “Bölge, yeni bir süreçten geçmektedir ve büyük bir değişim söz konusudur.

 

Teröristler büyük bir yenilgiye uğradı ancak tehlike sürüyor. Bizim için bu süreçte kendi kaderimizi tayin hakkı ve bağımsızlıktan daha yüce ve kutsal bir amaç olamaz. Bu sürecin iç anlaşmazlıklara kurban edilmesine izin vermemeliyiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER