SON DAKİKA

BİR BEN KALSAM…

KÖŞE YAZILARI

Aylin Nazlıaka Kesin İhraç Talebiyle Disipline Sevk Edildi

Bu haber 03 Şubat 2016 - 17:18 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

CHP’li Aylin Nazlıaka’nın kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesi istendi.

CHP “Atatürk portresi krizi” konusunda kararını verdi. Portreyi indiren ismi açıklamayan iddia sahibi Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın “partiden ihraç” talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi istendi. Nazlıaka hakkındaki son kararı olağanüstü toplanacak olan Parti Meclisi verecek. CHP Parti Meclisi Nazlıaka ile ilgili kararı vermek üzere 7 Şubat’ta olağanüstü toplanacak.

Nazlıaka kararla ilgili, “Bir yol arkadaşımı kesinlikle ifşa etmem. Makamlar ve mevkiler gelip geçer, onurlu duruşları ise tarih yazar. Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet değerleri için verdiğim mücadele son nefesime kadar sürecektir” dedi.

Nazlıaka yaklaşık 45 gün önce bir CHP milletvekilinin odasındaki Atatürk portresini indirmeye çalıştığını söylemişti. Bu iddia basına yansıyınca, Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile muhakkik heyet kurulmuştu. Heyet hazırladığı raporu dün MYK’ya sundu.

ALTIOK DA DİSİPLİN DEDİ

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK’nın oy birliği ile Nazılaka’nın ‘tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle’ Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini açıkladı. Bundan sonraki PM toplanacak ve karar verecek. Portreyi indirdiği iddialarını kesin bir dille yalanlayan Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok’un da Nazlıaka’nın disipline sevk edilmesi yönünde oy kullanması dikkat çekti.

Nazlıaka karar sonrası “Konu bir milletvekilinin Meclis’teki odasına gittiğimde Atatürk resmini görmediğimde gösterdiğim hassasiyet üzerine onun resmi geri asmasıdır. Bunu isim vermeden iki milletvekilimizle özel bir sohbette paylaştım. Oradaki bir milletvekili de duydu ve basına yansıtıldı. Olay çarpıtıldı. Atatürk portresinin “çöpe atılması” gibi bir durum asla söz konusu değildir. Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet değerleri için verdiğim mücadele son nefesime kadar sürecektir” dedi.

Aylin Nazlıaka, tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından konuştu
Aylin Nazlıaka, tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından SÖZCÜ‘ye konuştu. Nazlıaka’nın kararın ardından ilk yorumu ‘Şok oldum’ oldu.

“Atatürk portresinin indirilmesi konusunda bugün partimizin Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla ilgili bir açıklama yapma gereği doğmuştur” diyen Nazlıaka, yazılı bir de açıklama yaptı

AYLİN NAZLIAKA’NIN AÇIKLAMASI

“Atatürk portresinin indirilmesi konusunda bugün partimizin Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla ilgili bir açıklama yapma gereği doğmuştur:

1-) Konu; benim bir milletvekili arkadaşımın Meclis’teki odasına gittiğimde Atatürk resmini görmediğimde gösterdiğim hassasiyet üzerine onun resmi geri asmasından ve benim isim vermeden bu mevzuyu iki milletvekilimizle yaptığım özel bir sohbette paylaşmamdan, bu sırada orada bulunan başka bir milletvekilinin de duymasından ibarettir.

Amacı kişiyi değil ideolojik bir saptamayı tartışmaya açmak olan bu konuşma en fazla beş dakika sürmüştür. Ancak bu özel konuşmanın bir milletvekili tarafından basına yansıtılması sonrasında olay kasıtlı ya da kasıtsız olarak çarpıtılmıştır. Yaşananlar ile oluşan algı arasında orantısız bir fark oluşmuştur. Bu fark partimizi yıpratan bir algı operasyonuna dönüşmüştür.

Atatürk’ün portresinin “çöpe atılması” gibi bir durum asla söz konusu değildir. Odalarımızdaki resmin boyutu gözetildiğinde dahi bunun mümkün olamayacağı açıktır.

2 –) haberin basına düşmesinden sonra soruşturma komisyonu kurulana kadar Genel Başkanımın ve partimin yetkili organlarının talimatlarını beklediğim için uğradığım tüm tahriklere ve saldırılara karşı (şahsımla ilgili çıkan yalan haberle ilgili 18.12.2015 tarihinde yaptığım yazılı basın açıklaması hariç) hiçbir açıklama yapmadım. Partimizde Atatürk düşmanları varmış gibi oluşturulan bu algıya karşı katı bir tutum izledim.

Ben bir Atatürkçü olarak, Atatürk’ün kurduğu partimin Atatürk üzerinden tartışılmasını, tartıştırılmasını istemem.

3 –) Olayla ilgili bir isim verip konuyu daha fazla gündemde tutacak ve partimi tartıştıracak bir davranış içine girmem mümkün değil. Ayrıca iyi niyetinden şüphe duymadığım bir yol arkadaşımı kesinlikle ifşa etmem. Hele hele süreç bir linç kampanyasına dönüştükten sonra benim bir isim vermem artık hiç mümkün değildir.

4 – Makamlar ve mevkiler gelip geçer, onurlu duruşları ise tarih yazar. Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet değerleri için verdiğim mücadele son nefesime kadar sürecektir.

Değerli kamuoyunun bilgilerine arz eder, saygılar sunarım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.