SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

ATAOL BEHRAMOĞLU’NUN ENTELEKTÜEL DÜZEYİ MHP’Yİ ANLAMAYA YETMİYOR

Bu haber 11 Ağustos 2015 - 18:34 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.

Ataol Behram oğlu 8 Ağustos günkü Cumhuriyet Gazetesinde ” MHP SORUNU ” başlıklı bir makale yazdı. Sayın Behramoğlu Söz konusu makalesinde de özetle “Siyaset yaşamımızda bir MHP sorunu var. Bu türden sorunlar genellikle partilerin ideolojilerinden kaynaklanır.

 

 
MHP’nin sorunu ise, bence, ideoloji yokluğu, daha yumuşak bir deyişle de ideoloji belirsizliğidir. Yalpalamaların, demeçlerle davranışların birbirini tutmazlığının nedenini komplo teorileri ya da siyasal çıkar hesaplarından önce, bence bu ideoloji yokluğu ya da belirsizliğinde aramak gerekir… MHP’nin o dönemlerdeki ideolojisi ‘Moskof’ düşmanlığında odaklanan,’ esir Türkleri Rus boyunduruğundan kurtarma’ hedefine yönelik ırkçı bir antikomünizmdi.

 

 
Beğenelim beğenmeyelim, sonuç olarak tıpkı Nazizm ya da Faşizm gibi, büyük ölçüde dışarıdaki emperyalist çevrelerce kotarılıp servis edilmiş de olsa, bu da Türkiye’ye özgü bir ideolojiydi. Bu partinin günümüzdeki ideolojisi, başka bir deyişle de varlık nedeni nedir?

 
Günümüzdeki liderinin birbirini tutmaz sözlerini, parti başkanlığına da, görünüşteki ağırbaşlılığa da, akademisyen kimliğe de yakışmayan sövgülerini ve davranışlarını, çapsız danışmanların kurusıkı tehditlerini polemik konusu yapmaktan çok, asıl bu soruya yanıt bulmak gerekiyor.

 

 

Soğuk savaş koşullarının çok gerilerde kaldığı günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde ırkçı bir milliyetçiliğin ve antikomünizmin herhangi bir ideolojiye temel oluşturma şansı yoktur.” Diyor.

 
Yazının bütününden anlaşılan Behramoğlu’nun MHP ile ilgili ön yargılarının nedeni onun gençliğinde yaşadığı kavga ve çatışma içerikli kendine özgü olan bir takım deneyimleri. O yaşadığı bu deneyimlerinden çıkardığı düşünsel sonuçlarını genelleştirerek, sonuçta MHP’yi mahkum ediyor.

 
Oysa bilişsel psikolojide bu duruma ” Düşünsel çarpıtma “denilir. Birey hatalı oluşan düşünsel çıkarımlarını genel doğru gibi kabul ederek, yanlış istikametlere yönelir. Entelektüel alt yapımızı oluşturan 50-55 milyar sinir hücresinden oluşmuş olan Neural-network ümüz kendisine erişen bilgilere göre sonuçlar üretir. Ona hatalı, kirli ya da ön yargılı bilgiler girdi mi!.. çıktılarda hatalı, kirli ve ön yargılı olur.

 

 

Söz konusu bireyde bu çıktıların yanlışlığının farkında olmayarak onları doğruymuş gibi kabul eder. İşte sayın Behramoğlu’nun MHP ile ilgili olumsuz düşünceleri de böylesi bir hatalı bilgi işlenmesi sonucu oluşmuş çarpıtılmış sonuçlar olup, o da bu yanlışlığının farkında değildir. Özetle Ataol Behramoğlu’nun Entelektüel altyapısı MHP ile ilgili doğru sonuçlara erişebilecek bir kapasiteden yoksundur .

 

 

Yapılması gereken önce hard diskin kapasitesinin artırılması sonrada MHP ile ilgili daha zengin bir bilgi kaynağının ona yüklenmesidir. Aksi taktirde kısıtlı bilgi kaynakları ile aynı sonuçların alınması kaçınılmazdır.

 

 

Sayın Behramoğlu ve benzerlerine yeri gelmişken Irkçılık ve ideolojisizlikle suçladıkları MHP’nin neyi savunduğunu da kısaca hatırlatmak istiyorum. Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk milleti ve ne mutlu Türküm diyen herkese de Türk” denir sözleri , bu davanın omurgasıdır.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti bir milli devlet olarak kurulmuştur. Burada Millet bir soy veya renk topluluğu değildir. Herhangi bir köke, dine ya da cemaate de dayanmaz. Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş felsefesi etnik yapılara ya da cemaatlere de karşı değildir. Ancak etnik ayrımcılığa ve cemaatçiliğe karşıdır. Cumhuriyetin hiç bir ferdi her hangi bir aidiyetin mensubu olmaya zorlanamaz.

 

 
Hiçbir cemaat kendi dünya görüşü adına hüküm süremez. Etnik gurup veya cemaatler kendi kültürel geleneklerini gündelik yaşamlarında sürdürürlerken, siyasal düzen söz konusu olduğunda milli kimlikte birleşirler. İşte söz konusu bu Kimlik “Türk” Kimliğidir.

 

 

Bu durum sanılanın aksine, laiklik kavramında olduğu gibi farklılıkları korumanın ve yaşatmanın da en etkili yoludur. Yani birleştirici ve bütünleştiricidir. Özetle Kültürel özellikli olan “Türk Kimliği ” ve Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısının ilelebet yaşatılması MHP ve O’nun liderinin ideolojisinin omurgasıdır.

 
GÜNÜN SÖZÜ : KÜRT KARDEŞİM GEL BİZİM SAFA GİR
DEVLET BAHÇELİ ( 17 Mayıs 2015 Mersin )

Yalçın Güzelhan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.