Asikurtlar©

Ankara’da Rus büyükelçiye silahlı saldırı!

Ankara’da Rus büyükelçiye silahlı saldırı!
19 Aralık 2016 - 19:00 'de eklendi ve 4017 kez görüntülendi.

Ankara’da bir sergi salonunda saldırıya uğrayan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov hastanede hayatını kaybetti.

Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisinde bir sergiye katılan büyükelçiye koruma görüntüsündeki bir kişi tarafından ateş açıldı. Büyükelçi olay yerinde ağır yaralandı. Rus haber Ajansı’nın haberine göre, büyükelçinin öldüğü belirtildi.

Görgü tanıkları ise hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiğini öne sürdüler. Saldırganın en az 5-6 el ateş ettiği belirtilirken ‘’Biz Suriye’de her gün ölüyoruz” diye bağırdığı bildirildi.

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU OLAY YERİNDE

Meydana gelen saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine geldi ve incelemelerde bulunuyor.

Rus Büyükelçi’ye saldırıyı düzenleyen kişinin, uzun süre polis direndiği ifade edildi.

Saldırganın, Rus Büyükelçi’ye ateş ettikten sonra bir elini havaya kaldırarak ‘Tekbir’ getirdiği ve ‘Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın’ dediği belirtildi.

Saldırıdan yaklaşık 25-30 dakika sonra saldırganın etkisiz hale getirildiği ve olay yerine gelen Bakan Süleyman Soylu’nun bina içine girerek incelemelerde bulunduğu açıklandı.

ANDREY KARLOV KİMDİR?

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov silahlı saldırıya uğradı ve ağır yaralandı. Andrey Karlov kimdir? Yüksek eğitimini Moskova Devlet Ulsulararası İlişkiler Entistütüsünde gerçekleştiren Karlov, 1992 yılında Diplomasi Akademisinden mezun olmuş ve eğitim hayatını tamamlamıştır. Uzun yıllardır diplomat olan Andrey Karlov SSCB döneminde de hizmet vermiştir. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Merkez teşkilatı ve yurtdışında yer alan temsilciliklerde görev almış, 1976-1981, 1984-1990 yıllarında SSCB Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında Rusya Federasyonu Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde görev almıştır. Temmuz 2013’de Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine atandı. Büyükelçi diplomatik ünvanına sahiptir

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER