SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

”ALLAH AKP İKTİDARINDAN RAZI OLSUN”

Bu haber 05 Aralık 2015 - 14:38 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

 

Küçük bir kasabada yaşayan kederli bir adam, derdine çare bulması için süklüm püklüm bir şekilde o civarda hatırı sayılır bir hocanın karşısına çıkmış:
– Aman Hocam, derdime bir çare. Bizim ev iki göz, evde on kişiyiz. Eve sığamadığımız için evdekiler şikâyetçi.
Hoca demiş ki, “dediğimi yaparsan sıkıntın kalmaz.’’
– De hele hocam yapayım?
– Ahırdaki danayı evin bir odasına bağla demiş hoca.
Adam çaresiz, itiraz etmeden denileni yapmış. Bir hafta sonra tekrar hocaya gitmiş:
– Hocam durum kötü. Yerimiz iyice daraldı. Şimdi ne yapayım peki?
– Şimdi git ineği de eve bağla.
İneği de evin bir odasına bağlayan adam, sonra ki hafta tekrar hocanın kapısını çalar. Hoca:
– Şimdi koyunu da eve bağla
Sonraki hafta gittiğinde, hoca:
– Tavukları da eve koy.
Adam bir hafta sonra geldiğinde:
– Aman hocam evde nefes alacak yer yok. Ev ahalisi isyanda. Şimdi ne yapayım?
– Şimdi git danayı evden çıkar, ahıra bağla.
Adam bir hafta sonra geldiğinde, sormuş hoca:
– Nasıl oldu?
– Hocam biraz rahatladık. Şimdi ne yapayım?
– İneği de evden çıkar ahıra bağla.
Sonraki hafta gittiğinde hoca:
– Şimdi diğer hayvanları da evden çıkar.
Bir hafta sonra adam gelmiş hocaya:
– Hocam Allah sizden razı olsun. Çok rahatladık. Evdekiler çok mutlu…

Kıymetli dostlar, bu fıkrayı okuyunca sizin aklınıza ne geldi bilmiyorum ama ben okuduğumda aklıma ilk gelen şey, AKP iktidarı oldu. AKP döneminde çeşitli konularda, tam da bu fıkrada anlatılan olaya benzer birçok durum yaşandı. Bu fıkra üzerinden AKP’nin politika ve icraatlarını irdelemeye kalksak, kim bilir kaç yazımıza konu olur söz konusu fıkra. Benim naçizane görüşüm, AKP’nin bu fıkraya en çok uyan işlerinden biri çözüm sürecidir.

Milli irade AKP’yi ilk kez iktidara getirdiğinde, Türkiye’de terör sıfırlanmış ve PKK tükenmiş bir halde idi. Güneydoğu’da hâkimiyet Türkiye Cumhuriyeti’nindi. AKP iktidarı, ilk önce AB uyum politikaları ile siyasal kürtçülüğü ve haliyle bu ırmaktan beslenen PKK terör örgütünü yeniden hortlattı. Hortlayan PKK saldırdı, askerimiz, polisimiz şehit oldu. PKK bombalar patlattı, sivil vatandaşlarımız öldü. Milli irade ikinci kez AKP’yi iktidara getirdi, PKK daha da çok saldırmaya başladı. Üstüne bir de ‘’ açılım ‘’ hediyesi aldı. Milli İrade üçüncü kez AKP’yi iktidara getirdi, PKK saldırılarına aynen devam ederken, bu sefer de bölücü terör örgütünü Güneydoğu’da devletleştiren ‘’ Çözüm Süreci ‘’ AKP tarafından PKK’ya sunuldu. Çözüm süreciyle altın dönemini yaşamaya başlayan PKK, bir süre terör eylemi gerçekleştirmedi. Haliyle çözüm süreci, ‘’ Artık analar ağlamıyor’’ ve ‘’ Şehit cenazeleri gelmiyor ‘’ şeklinde kamuoyunda karşılık buldu. Yani tam da söz konusu fıkrada ki gibi oldu. Oysa 2002’de AKP iktidar olmadan önce, zaten analarının gözyaşı dinmiş ve şehit cenazeleri son bulmuştu.

Milli İrade 7 Haziran’da AKP’nin tek başına iktidarına son verdi. PKK terör örgütü, kendisine altın dönemi yaşatan AKP’nin iktidarı kaybetmesinden telaşa mı kapıldı bilinmez, bir süredir gerçekleştirmediği eylemlerini, çözüm süreci sayesinde sahip olduğu imkânları da kullanarak yeniden başlattı. Çözüm süreci buzdolabına kaldırıldı. AKP, biz iktidarda olmazsak terör olur, kargaşa olur algısı ile 1 Kasım seçimlerine girdi. Milli irade, dördüncü kez AKP’ye tek başına iktidar vizesi verdi. Peki, AKP’nin dördüncü tek başına iktidar dönemi olan içinde bulunduğumuz süreçte ne olacak? Malumunuz, 1 Kasım öncesi yeniden başlayan terör eylemleri seçimlerden istikrar (!) çıkmasına rağmen devam ediyor. Ama bir farkla . 1 Kasım’dan önceki süreçte AKP’nin yeniden tek başına iktidara gelme hedefine hizmet eden PKK terörü, 1 Kasım’dan sonra ise, taktik olarak buzdolabına kaldırılan çözüm sürecinin yeniden kamuoyunda kabul görmesi için yapılmaya başlanan saha düzenlenmesine katkı sağlıyor. AKP Diyarbakır milletvekili Ensarioğlu’nun terörist başı Öcalan hakkında ki söyledikleri de, söz konusu saha düzenlemesinin bir parçası ve AKP’nin PKK ile ilişkilerini normale döndürmek istemesinin yansımasıdır.

Bütün bunların ışığında düşünmeden edemiyor insan; birinci döneminde, can çekişen PKK’ya hayat öpücüğü veren, ikinci döneminde PKK’yı açılım ile doğrultan, üçüncü döneminde çözüm süreci ile PKK’ya alan ve hâkimiyet kazandıran ve güneydoğuda paralel devlet haline getiren AKP iktidarı, aralarında ki samimiyeti daha da kuvvetlendirmek adına içinde bulunduğumuz bu dönem de PKK terör örgütüne nasıl bir hediye verir? Özerklik mi? Terörist başının serbest kalması mı? İkisi de mümkündür. Peki bu durum kamuoyunda nasıl karşılık bulur? ‘’ Allah AKP iktidarından razı olsun. Verdiği özerkliği, serbest bıraktı Öcalan’ı, terör durdu, akan kan durdu, gözyaşları dindi ’’ şeklinde mi? Bu da mümkündür…

FATİH ERGİN

Fatih Erginfatih@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.