Asikurtlar©

AKP’nin başına geçme niyetini MHP bitirdi!

AKP’nin başına geçme niyetini MHP bitirdi!
07 Haziran 2016 - 21:30 'de eklendi ve 7020 kez görüntülendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Anayasa için önümüzdeki günlerde ikinci bir toplantı yapacak. Partili Cumhurbaşkanı konusunda MHP’nin desteğini çekmesi Erdoğan ve AKP’nin planlarını alt üst etti. Meclis tatile girmeden teklifin TBMM’ye sunulması beklenmiyor.

rdoğan, hukukçu danışmanları, gazeteciler, akademisyenler ve AKP’nin hukukçularından oluşan 20 kişilik ekiple Mayıs’ın ilk haftasında toplantı yaptı. Toplantıya katılanların görüşlerini alan Erdoğan, AKP’nin daha önce hazırladığı taslağı dağıtarak “Bu metin üzerinden önerilerinizi getirin” dedi. İkinci toplantının Haziran ayı içinde yapılması bekleniyor.

GENEL BAŞKAN GİBİ

Erdoğan daha önce gündeme getirdiği başkanlık sisteminden şimdilik vazgeçmiş durumda. Anayasa’da yer alan “Cumhurbaşkanının varsa partisi ile ilişiği kesilir” düzenlemesinden ‘partisi ile ilişiği kesilir’ ifadesini çıkarılmasına öncelik verdi. Böylece AKP’nin başkanı gibi hareket edecekti. Bu konuda MHP’nin destek olacağı beklentisi vardı. Ancak iki hafta MHP Lideri Devlet Bahçeli resti çekti ve ne başkanlık ne de partili Cumhurbaşkanlığı konusunda destek olamayacaklarını açıkladı.

Şimdi AKP kendi teklif metnini hazırlayıp TBMM’ye getirmeyi planlıyor. Ancak takvim konusunda acele edilmeyecek. Meclis tatile girmeden önce (1 Temmuz) teklifin TBMM’ye sunulması beklenmiyor. En erken yıl sonunda teklifin Meclis’e sunulacağı belirtiliyor. Sistem değişikliği konusunda 367 veya referandum için 330 oy desteğini bulamayan AKP,  ısrarcı olmayacak. Erdoğan da mevcut sistemle Başbakanla uyum içinde çalışmayı sürdüreceklerini açıkladı.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER