SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

Akp Türkmenlerin Yurtlarından Sürülmesine Aracılık Ediyor

Bu haber 17 Haziran 2015 - 20:19 'de eklendi ve 13 kez görüntülendi.

Suriye’nin kuzeyinde, sınır hattımız boyunca uzanan alanda ABD’nin desteğini alan PKK-PYD’liler ilerleyişini sürdürüyor.
Ayn El Arap’ta kendisini ve amacını her hali ile gösteren çabalar, şimdi de Suriye’nin Türkiye ile sınır komşuluğu yaptığı en önemli yerleşim birimlerinden olan Tel Abyad’da bir kez daha tekrarlanıyor.
Dolayısıyla Suriye’nin kuzeyinde Ayn El Arap üzerinden başlatılarak sergilenen senaryonun devamı olarak mevcut durumda gelişen hadiseleri değerlendirmek daha doğru olacaktır.
PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD’nin, ülkenin kuzeyindeki üç farklı ve bir biri ile toprak bağlantısı bulunmayan alanlarda ilan ettiği sözde özerk yapılar şimdi birer birer birleştirilmeye çalışılıyor.
Bunun için ABD’nin bahanesi yada bir bakıma tersten okuma yapıldığında aracınınsa IŞİD gerçeği olduğu açıktır.
Irak’ı bölme fikrinde kimyasal silahları bahane ederek işgali gerçekleştirip, ülkenin üçe bölünmesine zemin hazırlayan ABD, gelinen noktada yarım kalan işleri IŞİD vasıtasıyla “tabii koşullar oluşturmak” gayreti ve bölgenin kendi dinamiklerini kullanarak bir yerlere varmayı amaçlıyor.
Hedefte olansa sözde kürt devleti kurmaktan başka bir amaç değildir.
Irak’ın kuzeyinde meydana getirilen yapıya paralel olarak, şimdiki dönemde Suriye’nin kuzeyinde de benzer bir yapılanmaya gidilmesinin ABD’nin hedefleri arasında olduğu artık sır değil.
Zira Ayn El Arap’ta çatışmalar başladığında ABD yönetimi kendi lehine, ancak müttefik olarak gördüğü Türkiye aleyhineyse üç önemli adım atmıştı.
Bunlar;
1-PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD’nin muhatap kabul edilmesi.
2-Barzani ve PKK-PYD’nin ortak anlaşma ile bir araya getirilmesi.
3-Hem PKK-PYD’ye, hem de Barzani’ye yönelik askeri yardım kararının alınmasıydı.
Bu adımların atılması şüphesiz ki bölgesel gelişmeleri baştan sona etkilemeye başladı.
* * *
ABD niyetini açıkça ortaya koymuşken, Türkiye’nin bu üç gelişme karşısında takındığı tavır ise daha önemliydi.
Zira uzun süredir “güvenli bölge” söylemiyle Suriye meselesinde fikirlerini ortaya koyan AKP iktidarı, söylemde ve eylemde farklı tavırlar takındı.
Söz gelimi PYD’nin, PKK’nın Suriye’deki kolu olduğu AKP iktidarı tarafından tanımlanmasına rağmen; ABD’nin PYD’yi muhatap almasına belirgin bir tepki konulmadığı gibi Barzani’ye bağlı olan peşmergelerin Irak’ın kuzeyinden Türkiye topraklarını kullanarak Ayn El Arap’a geçip, PKK-PYD’ye destek vermesine müsaade etti ve son olarak ABD’nin, PKK-PYD’ye silah yardımında bulunmasına da ne yazık ki rıza gösterdi!
Dolayısıyla bugünlerde Tel Abyad üzerinde yoğunlaşan çatışmalarda ve PKK-PYD’nin arasında bağlantı bulunmayan iki sözde kantonunu birleştirme girişimlerinde zemin hazırlığı yapılmış oldu.
Tel Abyad’ı önemli kılan sadece PKK-PYD’nin Suriye’nin neredeyse tüm kuzey bölgesini kontrol altına almasında önemli bir basamak olarak görmesi değil, aynı zamanda yörede ABD destekli etkin bir “demografik yapıyı değiştirme” çabasının da hız kazanmış olmasıdır.
Suriye’de 3,5 milyonun üzerinde Türkmen bulunuyor ve bunların ağırlıklı bir kısmı da yine Tel Abyad ve çevresindeki yerleşim yerlerinde kalıyorlar.
PKK-PYD, IŞİD ile giriştiği çatışmalarda ilerleme kaydettikçe Türkmenleri de yerleşim yerlerinden çıkararak sınır hattına doğru göç etmeye zorluyor.
Durumu vahim kılan hadise ABD’nin de PKK-PYD’ye havadan verdiği destekle bu göç yollarını sağlamasıdır. Zira yaşanan çatışmalarda köylerini boşaltan ancak sınıra göç etmek yerine daha mezra bir alana çekilen Türkmenlere karşı ABD uçaklarının Türkiye ‘ye doğru göç etmelerine neden olacak tarzda hava taaruzlarının gerçekleştirildiği biliniyor.
IŞİD ile hiçbir bağı yada bağlantısı bulunmazken, Türkmenlere yönelik havadan yapılan bombalamalarla adeta Türkiye’ye doğru göç etmelerini zorunlu kılacak yol açılıyor. Onlardan boşalan yerlere ise adım adım PKK’lılar yerleşiyor.
İşte bu noktada Türkiye’nin ne yaptığı sorusu üzerinde bir kez daha düşünülmedir.
* * *
Seçim gündeminden ötürü gerektiği gibi dikkat çekmemiş olsa da, şimdi cereyan eden hadiseler aslında kendisini geride bıraktığımız Mayıs ayı sonlarında göstermişti.
Türkiye ile ABD arasında uzun süredir tartışılan “eğit-donat programının” konuşulduğu günlerde, hiç hesapta yokken Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir gazeteye verdiği röportajında “ABD ile anlaşılarak IŞİD’e karşı muhaliflere hava desteği verileceğini” ifade etmişti. (25 Mayıs 2015)
Nitekim ilerleyen günlerde yani 30-31 Mayıs 2015’te başlayan PKK-PYD ve IŞİD arasındaki çatışmalara ABD “hava desteği” adı altında destekte bulunmaya koyulmuştu.
Dolayısıyla bölgede PKK-PYD’ye yeni alan kazandırma çabaları bir bakıma Türkiye’nin de “bilgisi, izni ve desteği dâhilinde” hayata geçirilmiştir.
Bu anlamda sorumlu olan AKP iktidarının bizzat kendisidir.
Seçim meydanlarında silah taşıyan MİT tırları üzerinden kendilerini savunurken, tırların Suriye’deki Türkmenlere yardım götürdüğünü iddia eden Davutoğlu ve Erdoğan, anlaşılan o ki aynı günlerde aslında ABD’nin bölgeyi etnik temizliğe maruz kılıp, PKK’lılaştırma çabalarına aracılık ediyormuş.
Burada can alıcı olan bir başka konu ise Türkiye sınırının yanı başında PKK-PYD’ye yol açan ve destek veren ABD savaş uçaklarının nereden kalktığıdır!
Geride bıraktığımız Pazartesi günü bakanlar kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü olarak açıklama yapan Bülent Arınç’ın Suriye’deki son gelişmelerle ilgili olarak söylediği sözlerinde “Evet, biz bu bombardımanlara bazı ülkeler gibi katılmadık. Kendimizce çok haklı sebeplerimiz de var. Ama bazı yerlerin kullandırılması dolayısıyla onlara belki birtakım imkânlar temin edilmiş olabilir, karşılıklı anlaşma içerisinde.” ifadelerini kullanması, Suriye’nin kuzeyinde bir yandan Türkmenlere bomba yağdıran, öbür yandansa PKK’ya alan kazandıran ABD savaş uçaklarının Türkiye’deki üslerden yararlandığını gözler önüne seriyor.
Adım adım kürt devleti kurma projesine giden taşlar işte böyle döşeniyor.
Kamuoyu ise ne yazık ki hala AKP tarafından olmayan Türkmen hassasiyetiyle aldatılmaya devam ediyor…

İsmail Özdemir

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.