SON DAKİKA

Evet, Yine Bahçeli…

Gündem Yazıları

Yenikapı Ruhu….

Gündem Yazıları

AKP-PKK ortaklığında son durum

Bu haber 19 Haziran 2015 - 11:51 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Nasıl bir hükümet kurulacağı tartışmaları ve Süleyman Demirel’in vefatı her şeyin önüne geçmiş gibi görünse de, Türkiye AKP’nin 13 yıllık ağır tahribatının acı faturası ile muhataptır. Bu öyle bir fatura ki istisnasız her alanda yakıyor, yıkıyor ve bedel ödetiyor.

Seçimlerin ortaya çıkardığı gerçek

Ekonominin durumu başlı başına bir bataklıktır ve önümüzdeki aylarda derin bir krizin yaşanacağını, artık sabık hükümetin kendisi de kabul ediyor. Toplumsal huzursuzluğun bir kaosa dönüşmesi, AKP’nin tek başına iktidarı kaybetmesiyle ucuz atlatılmıştır. Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet her yanı sarmış, çürüme derinleşmiştir. Bütün bunların önüne geçen ve çok daha tehlikeli olan gelişme, ülkenin varlığının ve birliğinin karşı karşıya kaldığı büyük tehlikedir. Seçimler, “çözüm” denilen ihanetin, bu vatana neye mal olduğunu, AKP-PKK işbirliğinin nerelere ulaştığını ve hangi belaların kapıya dayandığını net olarak ortaya çıkarmıştır.

HDP nasıl bir parti?

Ülkenin belli bir bölgesinde HDP’nin blok oy almasının, akıl, mantık, insaf veya siyasi tercihle izahı mümkün değildir. Bunun bir millet iradesi olduğunu zannedenler, ya bu milleti tanımıyorlar veya bilerek ve isteyerek içinde bulunduğumuz ihaneti makul hale getirmek istiyorlar. PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP, kıblesiz bir partidir. Yönetim kadrosu artık dünyada nesli tükenmiş Marksist zihniyetin kalıntılarıdır. Dinsizlik bir yana bir de bu milletin inançlarıyla alay eder, dalga geçerler. Oysa, bölge halkı ezici bir şekilde son derece muhafazakardır. Dinine, milletine, vatanına bağlıdır.

Aday profili

Bütün bu gerçeklere rağmen HDP’ye nasıl blok oy verilmiştir? Bunun iki sebebi var. Birincisi AKP’nin sağladığı imkanlarla bölgenin kontrolün tamamen PKK’ya bırakılmış olmasıdır. Baskı ve tehditlerin yanında, oluşturulan iklim bölgedeki vatandaşları PKK uzantısı HDP’ye mahkum etmiştir. Şehir merkezlerinde kantonlar oluşturulduğu, hendekler kazıldığı ve güvenlik güçlerinin aylarca buralara giremediği; dağdan inen eli silahlı katillerin vergi toplandığı, mahkemeler kurulduğu unutulmamalıdır. Bu şartlarda sağlıklı bir seçim nasıl yapılabilir? İkinci etken HDP’nin aldığı pozisyondur. HDP kendi beklentileri ve hedefleri çerçevesinde bir oyun oynamış, adayları arasına bölge halkının beklentilerini cevap verebilecek, ülkenin diğer şehirlerindeki tehlikenin farkında olmayan kesime makul gelebilecek isimleri almıştır. Seçim akşamı Selahattin Demirtaş’ın kimlere teşekkür ettiği hatırlanırsa, ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılır.

Çözümünden  çözülmeye

Sonuç ortadadır. AKP’nin çözümü acı ve ağır bir çözülme getirmiştir. Daha da vahim olanı bunu kendileri de görmüş ve itiraf etmişlerdir. Cumhurbaşkanının seçim öncesinde meydanlarda söyledikleri bunun ispatıdır. Sayın Erdoğan, Demirtaş’ın kardeşinin dağda olduğunu, HDP’nin dinsiz bir parti olarak ortaya çıktığını ve içinde her unsuru barındırdığını, ülkeyi bölmek istediğini ve terörle milleti korkuttuğunu söylemiştir de, bunlara bu cesareti kimin verdiğini unutmuştur.Böyle bir partiyle nasıl biraraya geldiklerini, çözüm diyerek hangi masaları kurduklarını, Dolmabahçe’de neyin mutabakatına varıp neyi imzaladıklarını ve bu ülkenin birliğini nasıl çözdüklerini yine milletten kaçırmıştır.

Sebep olanları nereye koyacağız?

Çözülme bu kadarla da kalmamıştır. Bugün Suriye sınırımız tamamen PKK’nın kontrolündedir. PKK sadece içeride bir oldu-bitti oluşturmakla kalmamış, dışarıdan da ihanet çemberini daraltmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı bu durumu da itiraf etmiş, ama suçu ABD’ye yüklemiştir. Ancak, ABD’nin BOP’lu projesinin eşbaşkanının kim olduğunu, hangi işbirliklerinin yapıldığını, 29 Ekim Cumhuriyet bayramında PKK geçişi için devlet destekli tören düzenlendiğini yine unutmuştur. Şimdi güvenlik kurulu toplayıp, ağıt yakmak güzel de, bu duruma sebep olanları nereye koyacağız?

Dans etmeye başladılar

HDP, PKK’nın siyasi uzantısı ve AKP’nin 13 yıllık büyük eseridir. Birlikte yürüdükleri yolda ülkenin varlığının ve birliğinin çözülmesinde önemli aşamalar kaydetmiş ve bunu seçimlerle birlikte sonuca bağlamışlardır. Şimdi bir hükümet ortaklığı ile bunu daha da ileri götürmeleri mümkündür. Nitekim, önce her iki tarafta bunu kesin dille yalanlarken, aradan henüz 10 gün geçmeden karşılıklı açıklamalarla dans etmeye başlamışlardır. Selahattin Demirtaş’ın bütün kapıları kapatan açıklamasının hiçbir hükmü olmadığını, Kan dilli katiller ve İmralı’daki caniden gelen talimatla her şeyin değişeceğini zaten biliyor ve söylüyorduk. Tam da düşündüğümüz gibi olmuştur. Kan dilli sürüngen HDP’ye ayar vermiş, AKP’ye kapılar aralanmış, Başbakan Davutoğlu’da bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda HDP ile görüşmeye yeşil ışık yakmıştır.

Bahçeli söylemişti

Bütün bu tablo aynı zamanda MHP’nin ne kadar doğru, ne kadar haklı olduğunu, Sayın Devlet Bahçeli’nin tespitlerinin isabetini bir defa daha belgelemiştir. Daha seçim akşamı AKP için ortaklık kuracağı en uygun partinin HDP olduğunu söylememiş miydi? Geldiğimiz nokta tam da budur. Nasıl birbirlerini tamamlıyor, nasıl güzel anlaşıyorlar. Tek sorun Türk milletinin gazabından duydukları korkudur. Hazmettirme ekipleri bu gazabı en aza indirmek için hiç vakit kaybetmemiş ve hemen harekete geçmiştir.

Millet oyunu bozdu

Çok şükür ki, Türk milleti artık her şeyi fark etmiş ve bu kirli oyunu bozmanın ilk adımını atmıştır. MHP milletin bu ferasetini daha da ileri götünmüş, bu ihanetin kesin ve acil biçimde durdurulmasını olamazsa olmaz şart olarak ortaya koymuştur. 17-25 Aralık gibi Türkiye’yi bütün dünyada rezil eden bir rezilliğin hesabının sorulması, Anayasanın uygulanması ve Cumhurbaşkanının kendi yetki ve sorumluluklarının içinde kalması, 13 yıllık AKP zulmünün ibrası diğer vazgeçilmezlerdir. Bunların tamamı MHP’nin varlık sebebi olan devletin bekası, ülkenin birliği, hukukun ve demokrasinin işlemesi, milletin bölünmez bütünlüğü içindir. Aslına bakarsanız bunlar sadece MHP’nin değil, bu ülkede siyaset yapan bütün siyasi partilerin kabul edip uygulaması şart olan önceliklerdir. Bu şartlara itiraz edenlerin HDP ile buluşması, fıtratlarına da, varlık sebeplerine de uygundur.

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.