SON DAKİKA

Trump Ve Almanya

Gündem Yazıları

BEDAVA ÜLKÜCÜLÜK

Gündem Yazıları

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

Akil adamların görevi ne olacak?

Bu haber 04 Nisan 2013 - 22:57 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Başbakan Erdoğan tarafından oluşturulan, iktidar partisinin destekçisi ve işbirlikçisi BDP tarafından da onaylanan akil adamlar listesi belli oldu. 7 bölgede görev yapacak olan 63 kişi, bir ay boyunca görev alacakları bölgelere dağılacaklar. Tamamı AKP Hükümetine yakın, birçoğu Türk karşıtı ve bölünmeye sıcak bakan isimlerden oluşan akil adamların “tarafsız” olmadığı uzun süre tartışılacaktır. Öncelikle, oluşturulan bu gruplar ne iş yapacak, buna bir göz atalım.

Akil adamlar konusu daha önce bölücü başı Öcalan ve Kandil’deki silahlı PKK’lıların başı Murat Karayılan tarafından AKP iktidarına önerilmişti. Bu adamlar, AKP Hükümeti ile PKK arasındaki görüşmeleri yürütmek amacı ile oluşturulacaktı. Başbakan Erdoğan, şimdi PKK’lıların bu isteğini akil adamları oluşturarak yerine getirmiştir.

BARIŞI HERKES İSTİYOR AMA…

Peki, oluşturulan bu grupların görevi ne olacak?

Hükümet kanadı “Akil adamlar yurdun dört bir yanına dağılacaklar, toplantı, seminer ve diğer çalışmalarla halkı barış sürecine ikna etmeye çalışacaklar. “diyor. “Kan dökülmesinin önlenmesi, barışın gelmesi ve artık anaların ağlamaması için de çaba gösterecekler” diye ekliyorlar.

Bundan önce yazdığımız yazılarda sıkça vurguladık, yeri geldiği için bugün yinelemek istiyoruz:

Bu millet, barış karşıtı değildir. Bu millet barışı, huzuru, anaların ağlamamasını herkesten çok istiyor. Hiç kimse kan dökülmesini, kardeşlik ortamının bozulmasını istemiyor. Bunun da herkes bilincinde. Akil adamlar yurdun dört bir tarafına dağılıp, bunun neyini bu millete anlatacak? Bu millet neyin ne olduğunu bilmiyor mu?

Türk milleti “Barış gelecekse, PKK’ya bunun karşılığında ne verilecek?” sorusuna yanıt arıyor. Bugünkü AKP iktidarı halen bu sorunun yanıtını vermedi, veremiyor. Kafalardaki soru işareti budur. Eğer, üniter yapımız bozulacaksa, bölünmeye doğru adımlar atılacaksa, anayasadan Türk adı silinecekse, Türk varlığı, bayrağı yok sayılacaksa millet bunun karşısındadır. Bunu açık biçimde dile getirenleri “Barış sürecine zarar veriyorlar” diye suçlamak da doğru değildir. Ne var ki bugünkü AKP Hükümeti, “vatan, millet, Türk, bayrak ve bölünmez bütünlüğümüz” diyenleri neredeyse “vatan haini” konumuna sokmaktadır.

GÜNDEMİ ÖCALAN BELİRLİYOR

İşte bu noktada “Bu akil adamlar ne iş yapacak?” sorusu akıllara geliyor. Buna da yanıt verelim:

Akil adamlar, Türk milletini barışa ikna etmeye değil, AKP Hükümeti’nin terör örgütüne vereceği tavizlere milleti ikna etme operasyonunu gerçekleştireceklerdir. Bunun adını açık koyalım. Milleti aldatmayalım. Birbirimizi de kandırmaya gerek yoktur. Türk milletini barışa ikna etmeye gerek yoktur, bu millet zaten barışın kesinlikle karşısında değildir. Bu akil adamlar bugünkü iktidarın bindirilmiş kıtalarıdır. Barışın sağlanması için hükümetin PKK ile pazarlık masasına oturmasının doğru olduğu, bunun için de verilmesi gereken tavizler olacağı anlatılacaktır. Bugün, hükümet olanların açıkça söyleyemediklerini bu akil adamlar söyleyeceklerdir.

Ortada bir federasyon konusu vardır ve Başbakan da yaptığı açıklamada “Güçlü devletler federasyondan korkmaz” diyerek bunun yolunu açmıştır. Zaten PKK’nın istediği de budur. PKK’nın siyasi uzantıları BDP’liler, bu sürecin kazsız belasız atlatılması için neden bu kadar işin içine atlıyorlar? Niçin yüzlerinden hiç gülücükler eksik olmuyor? Dikkat edin birçok kez “Bu toprakların asıl sahibi biziz, buralardan gitmesi gereken varsa Türk’lerdir” demiyorlar mı? Bunlar, bu desteği, bu cesareti nereden alıyorlar?

“VER BAŞKANLIĞI, AL FEDERASYONU”

Lafı fazla uzatmanın bir anlamı yoktur. Başbakan Erdoğan’ın asıl hedefi belli olmuştur. Yeni Anayasa’da PKK’nın istekleri doğrultusunda düzenlemeye gitmek, “Ver Başkanlığı, al federasyonu” pazarlığını milleti uyutarak devreye sokmaktır. Bütün yapılanlar, hazırlıklar, pazarlıklar öyle sanıyoruz ki bunlar üzerine kuruluyor. Akil adamlar da yollara düşerek, Başbakan’ın bu istekleri doğrultusunda milleti ikna etmeye çalışacaklar, yan kuruluş gibi görev yapacaklar.

Özetleyecek olursak, Türk milleti, barıştan yanadır ama kesinlikle bölünmenin de karşısındadır. Bölünmeye karşı olmak, bugünkü hükümet tarafından “Barış istemeyen ve kandan beslenenler” diye tanımlanıyor. Ortaya korku ve tehdit salgılanıyor. Biz, bu nedenle akil adamların milleti bölünmeye razı etmeye çalışacak ikna ekipleri olacağını söylemek istiyoruz. Necdet SİVASLI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.