SON DAKİKA

KADER MAHKÛMLARINA AF

KÖŞE YAZILARI

CHP nereye?

KÖŞE YAZILARI

Acil olarak hükümet kurulmalı

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 18:17 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Türkiye, tarihinin en karanlık günlerinden geçiyor. Çok daha vahim olanı karanlığın daha da derinleşmesi ve ülkenin bir felaketin tam ortasında kendisini bulmasıdır. Sayın Bahçeli’nin dediği gibi, Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde, hatta 12 Eylül öncesinde bile; bu denli siyasi tıkanıklık ve dağınıklık hiç yaşanmamış, hiç de vaki olmamıştı. Bunun sebebi gayet açıktır. Bir takım özel hesaplar ve17-25 Aralık korkusunu bir süre daha erteleyebilmek için, ülkenin bölünmesi dahi göze alınmaktadır.
BU MECLİSTEN BİRKAÇ HÜKÜMET ÇIKAR
Terör çok tehlikeli bir boyut kazanmıştır. Ülkenin belli bir bölgesinde devlet tanınmamakta, özerlik ilanlarını kahpe pusular takip etmektedir. PKK alan hakimiyeti kurduğu, psikolojik üstünlük sağladığı bölgeleri hem genişletip hem de derinleştirirken, ülkeyi bir seçime sürüklemenin izahını yapbilmek imkansızdır. Hiç kimse kimseyi kandırmaya uğraşmasın.

 

Bu meclis tablosundan bir değil, birkaç hükümet çıkabilir. Bunun önündeki tek engel Erdoğan’ın özel hesaplarıdır. Bunun dışında makul ve mantıklı bir sebep gösterene bugüne kadar rastlanmadığı gibi, öne sürülen bahaneler milletin aklıyla alay etmenin ilerisine gidememiştir. AKP-CHP koalisyonunun niçin kurulmadığını akıl ve mantık ölçüleri içerisinde birisi bu millete anlatsın da görelim.

 

MHP’nin ileri sürdüğü 4 şart içinde kendisi için olan, vatan, millet ve hukuku öncelemek dışında bir gerekçe bulabilen varsa beri gelsin. Bu kadar açık ve kesin olmasına rağmen, MHP’nin koalisyon kurmadığını ve kurdurmadığını söyleyenler, hamaseti, yalanı, iftirayı bırakıp, namus ve şeref ölçüleri içinde bu değerlendirmelerini hangi gerekçeye dayandırdıklarını bu millete izah etmelidirler.
BU ŞARTLARDA SAĞLIKLI SEÇİM YAPILAMAZ
Türkiye’nin bugünkü şartlarında sağlıklı ve doğru bir seçim yapmak imkansızdır. Öncelikle, tek başına iktidarı kaybeden AKP’nin, yeniden bu imkana kavuşabilmek için feda edemeyeceği, göze alamayacağı hiçbir şeyin bulunmadığını ibretle izliyoruz.

 

 

Devletin, devlet imkanlarının seferber edilmesinin yanında, her türlü kanunsuzluğun, hırsızlığın, yalanın, karalamanın, baskının, tehdidin son sınırına kullanacağı kesindir.

Zaten gergin olan toplum, daha da gerilecek, zaten zirve yapan huzursuzluk sokaklara taşacak ve kestirilmesi imkansız sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Bu ortam vatan-millet düşmanlarının, ihanet ve kahpelik peşinde olanların işini daha da kolaylaştıracak ve yarılma daha da derinleşecektir.
AKIL TUTULMASI
Diğer taraftan yapılan bütün kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki, bugünkü meclis tablosundan farklı bir sonuç ortaya çıkmayacaktır. Oyu daha da azalacak tek partinin AKP olacağını, aklı başında olan herkes görüyor ve söylüyor.

Ülkenin bu şartlarına bakıp da, bugünkü kanın, gözyaşının, belirsizliğin, bölünmenin, huzursuzluğun bizzat sebebi olan AKP’nin oyunun artacağını, tek başına iktidar olacağını söylemek de, bunu beklemek de bir akıl tutulmasıdır.
Eğer akıl, izah, vicdan varsa, eğer ülkenin varlığı ve birliği her şeyin üzerinde sayılacaksa, eğer üç kuruşluk menfaatler uğruna devletin yok olmasına göz yumulmayacaksa, bırakın AKP’nin tek başına iktidar olmasını, barajın altında kalması ve siyasi ömrünü tamamlaması beklenmelidir.

Kaldı ki, bu siciliyle şimdiye kadar çoktan siyaset sahnesinden silinip gitmesi gerekirdi. Zira, AKP’nin yalan, talan ve ihanet siyasetinin onda birini yapan partiler çoktan tarihe karıştılar.

ŞİMDİ DE BEDDUA EDİYORLAR
Bir partinin alaşağı edilmesi için daha ne olması gerekiyor? Bakın şu Türkiye’nin haline. Bu tablodan memnun olabilecek, ahlak ve iman sahibi tek bir insan çıkabilir mi? Ekonomideki kriz ortamı herkesin malumudur. Türkiye’yi borç ve yalana mahkum edenlerin şimdi de bedduayla bu rezilliği gizlemeye çabalamaları, içine düştükleri hazin durumun ibret veren tezahürüdür.
Türkiye’nin ekonomiden sorumlu bakanı büyük çöküntü karşısındaki çaresizliğini, bu millete ümit vermekteki acizliğini, ibret verecek biçimde beddua ederek kapatmaya uğraşıyor. Diğer taraftan doların ateşi gittikçe artmaktadır.

 

 

Bölgesel ve küresel açmaz ve kaos atmosferi ülkemizi yakından tehdit etmektedir. Alçak ve hain terör örgütü PKK,’nın kahpe saldırıları sonucu son 40 gün içinde 60 şehit vermek zorunda kaldık. Ne yazık ki, manzara korkunçtur.

 

BÜTÜN DÜNYA GÖRDÜ

Her şey açık ve bütün dünyanın gözleri önünde yaşanıyor. Dünya basınında AKP’nin Türkiye’yi nerelere sürüklediği ile ilgili çok acı, çok çarpıcı haberler yer alıyor. Rezilliği, tükenmişliği, yalanı, talanı, ihaneti bütün dünya gördü, bütün dünya üzüldü, ama bizdeki bir takım satılmışlar hala bu milleti oyalamaya, kandırmaya ve hezimeti hazmettirmeye uğraşıyorlar.

13 yıldır tek başına bir iktidarın bizi getirdiği nokta kaos ve bölünmedir. Yine sayın Bahçeli’nin dediği gibi, farklı il ve ilçelerde sözde özerklik ilanlarının sabırları zorlaması şöyle dursun; Türkiye’nin devlet aklına, egemenlik haklarına, hükmü şahsiyetine alenen meydan okuyan bir süreç devreye alınmıştır.
Yaşananlar kabus gibidir. Analar ağlamayacak tezinden ne mutlu şehit anaları aşamasına gelinmiştir. Buna sebep olanların şehit tabutunun başında nutuk atması, sözün bittiği yerdir. Türkiye kavrulup yangın yerine dönmüşken, hala iktidar çetelesi tutmak, hala siyasi hedef peşinde koşmak, geleceğimizi karanlığa havale etmek değil de nedir?
ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
Hala zaman var. Cumhurbaşkanı ülkeyi sonu belirsiz bir maceraya sürüklemek yerine, bu meclisten bir hükümet çıkmasına izin verecek bir yöntem geliştirmek zorundadır. Bu bir tercih değil, bir mecburiyettir. AKP ile CHP’nin dürüstçe, hiçbir hesap yapmadan, korkularını aşarak, anlaşmazlığa neden olan tekliflerini soğumaya alarak tekrar bir araya gelmeleri gerekiyor.

 

Sayın Bahçeli’de bunda ısrar etmekte ve bugünkü şartlarda seçim yapılması halinde, sandık güvenliğinin ve demokratik istikrarın güvencede olacağını hiç kimse iddia edemeyeceğini hatırlatmaktadır. Şimdi değilse ne zaman? Türkiye’nin kazanması, düştüğü tehlikeli girdaptan kurtulması için AKP ile CHP şanslarını bir kez daha ve samimiyetle denemelidir.

Orhan Karatasorhan@asikurtlar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.