Asikurtlar©

Abd’den “Terör Örgütüne” 50 Ton Silah Yardımı

Abd’den “Terör Örgütüne” 50 Ton Silah Yardımı
13 Ekim 2015 - 6:00 'de eklendi ve 4346 kez görüntülendi.

Eğit-Donat projesini sonlandıran ABD, Suriye’de yeni bir hamle yaptı. PYD, diğer muhalif örgütlerle birleştirildi.
ABD’nin fiyaskoyla sonuçlanan Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programını askıya almasının ardından Suriyeli Kürtler, bazı Arap grupları ve bir Süryani grupla Suriye Demokratik Güçleri adı altında yeni bir silahlı ittifak kurduğu ortaya çıktı. Hatta ABD’nin de önceki gece Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki Haseke’ye 50 ton mühimmat bıraktığı açıklandı.

TÜRKİYE İÇİN TAM BİR MUAMMA

Son gelişme sonrası Türkiye için Suriye politikası tam bir muammaya dönüştü. Türkiye’ye göre “terör örgütü” olan PYD, diğer ÖSO grupları ile anlaştı. ABD’nin emriyle gerçekleşen anlaşma sonrası yeni gruba Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı verildi.

Terör örgütü PKK ile bağlantılı PYD’nin silahlı gücü YPG’nin sözcüsü Polat Can, Twitter hesabından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı şemsiye yapıya katıldıklarını açıkladı.

 

Öte yandan Amerikan kargo uçakları da önceki gece Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki Haseke’ye 50 ton silah bıraktı. Amerikan televizyonu CNN, ismi açıklanmayan Amerikalı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, önceki gece savaş uçaklarının eşlik ettiği ABD ordusuna ait C-17 kargo uçaklarının 112 paketten oluşan 50 ton cephaneyi Suriye’de YPG’nin kontrolünde olan Haseke bölgesine bıraktığını duyurdu.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER