Asikurtlar©

ABD ‘BM Erdoğan için soruşturma başlatsın’

ABD ‘BM Erdoğan için soruşturma başlatsın’
18 Mart 2016 - 17:54 'de eklendi ve 4237 kez görüntülendi.

ABD ‘BM Erdoğan için soruşturma başlatsın’

 

Türkiye’de barış bildirisine destek verdikleri gerekçesiyle üç akademisyenin tutuklanmasına ABD Dışişleri Bakanlığı eski kıdemli danışmanı David Phillips sert tepki gösterdi.

 

David Phillips, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak “Birleşmiş Milletler, Erdoğan’ın yönetiminin sorumluluklarını araştıracak bir komisyon kurup soruşturma başlatmalı” dedi.

 

 

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre; ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisine imza atan 733 akademisyen hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy’un tutuklanıp, cezaevine gönderilmesine ilişkin Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Direktörü ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı eski kıdemli danışmanı David Phillips açıklamalarda bulundu.

 

 

“Birleşmiş Milletler, derhal harekete geçmeli”

 

Phillips, Türkiye’nin akademisyenlerin tutuklanmasının karşıt görüşleri sindirmek ve susturmak amacıyla yapıldığını belirterek, “İfade özgürlüğü çerçevesinde görüşlerini açıklamak aktif bir terör eylemi değildir. Hükümetin, terörle mücadele bahanesiyle, muhalefeti ve karşıt görüşleri susturmak için yaptığı baskılar, sivilleri öldürmek ise bir devlet terörüdür. Birleşmiş Milletler, derhal harekete geçmeli. Türkiye’nin işlediği suçları ve bu konuda Erdoğan’ın yönetiminin sorumluluklarını araştıracak bir komisyon kurup soruşturma başlatmalı” dedi

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER