Asikurtlar©

“36 Ülke İle Bir Araya Gelip Bağımsızlığı Konuştuk”

“36 Ülke İle Bir Araya Gelip Bağımsızlığı Konuştuk”
07 Ocak 2016 - 9:30 'de eklendi ve 4126 kez görüntülendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani: 36 başkonsolos ve ülke temsilcisiyle bir araya gelerek muhtemel bir bağımsızlık referandumunu ele aldık.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi “bağımsız Kürdistan” için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Mesud Barzani’nin 36 ülke temsilcisi ile görüştüğü duyuruldu.

IKBY’nin başkanlık resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, Mesud Barzani’nin Kürt bölgesindeki 36 başkonsolos ve ülke temsilcileri ile bir araya gelerek terör örgütü IŞİD ile mücadele, sığınmacıların durumu, olası bir bağımsızlık referandumu, bölgedeki ekonomi ve güvenlik krizinin ele aldığı belirtildi.

Bölgedeki halkın geleceğine kendisinin karar vermesi gerektiğini vurgulayan Barzani, “Bize göre bölgedeki halkların kendi gelecekleri hakkında karar vermesi için bir referandum yapılarak bu şans tanınmalıdır ve çıkacak sonuca ise herkesin saygı göstermesi lazım. Referandum yapılması konusunda ısrarlıyız çünkü dünyanın Kürdistan halkının ne istediğini ve geleceği hakkında nasıl karar vereceğini bilmesi gerekiyor. Kürdistan halkının iradesinin yürürlüğe koyacak referandum ise müsait, barışçıl ve şiddetten uzak bir zamanda meydana gelecektir” değerlendirmesinde bulundu” ifadesini kullandı.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER